مجله سلامت

خواص زیتون پرورده برای یبوست و معده

خواص زیتون پرورده برای یبوست و معده

زیتون پرورده به دلیل ترکیباتی مانند زیتون، روغن زیتون و سبزیجات معطر که سرشار از فیبر و اسیدهای چرب مفید هستند، می‌تواند به عنوان یک داروی طبیعی برای رفع یبوست استفاده شود. فیبر موجود در زیتون و گردو حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و روغن زیتون با خاصیت ملین خود حرکت روده را تسهیل می‌کند. مصرف منظم زیتون پرورده می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کاهش علائم یبوست کمک کند.

زیتون پرورده و یبوست

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، زیتون پرورده به واسطه دارا بودن ترکیبات مغذی متعدد، می‌تواند نقشی موثر در رفع یبوست ایفا کند. بیایید با برخی از این ترکیبات و مکانیسم اثر آنها آشنا شویم:

1. فیبر فراوان

زیتون پرورده، به ویژه نوعی که با سبزیجات معطری مانند ریحان، کرفس و جعفری تهیه می‌شود، منبع غنی از فیبر است. فیبر با جذب آب، حجم مدفوع را افزایش داده و به حرکت روان‌تر آن در روده‌ها کمک می‌کند. این امر از یبوست و سفت شدن مدفوع جلوگیری می‌کند.

2. چربی‌های سالم

روغن زیتون موجود در زیتون پرورده، سرشار از چربی‌های غیراشباع مونواشباعی و امگا 3 است. این نوع چربی‌ها به روان شدن روده‌ها کمک می‌کنند و از یبوست پیشگیری می‌کنند.

3. ملین طبیعی

زیتون به طور طبیعی خاصیت ملین دارد و به تحریک حرکات روده و دفع راحت‌تر کمک می‌کند.

5. پروبیوتیک‌ها

فرآیند تخمیر زیتون پرورده منجر به تولید پروبیوتیک‌ها می‌شود. پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفید روده هستند که به حفظ تعادل فلور روده و عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کنند. عدم تعادل فلور روده می‌تواند عاملی برای یبوست باشد.

گنجاندن زیتون پرورده در رژیم غذایی برای رفع یبوست

برای بهره‌مندی از فواید زیتون پرورده در رفع یبوست، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

  • مصرف روزانه 1 تا 2 قاشق غذاخوری زیتون پرورده به همراه وعده‌های غذایی
  • مصرف زیتون پرورده همراه غذا به منظور جلوگیری از  تحریک معده
  • نوشیدن آب کافی به منظور حرکت بهتر غذا در دستگاه گوارش

قیمت زیتون پرورده 500 گِرمی

115,000 تومان
  • غنی از چربی‌های غیراشباع و اسید اولئیک
  • حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند پلی‌فنول‌ها
  • منبع ویتامین‌های آ، ث و ای
  • بهبود دهنده سلامت چشم، گوارش و کبد
  • کاهش دهنده خطر سرطان و التهاب

جمع بندی

زیتون پرورده سرشار از فیبر است که به نرم شدن مدفوع و تسهیل دفع کمک می‌کند. روغن زیتون در زیتون پرورده خاصیت نرم کنندگی و لغزندگی دارد و به راحتی دفع مدفوع کمک می‌کند. اسیدهای چرب غیراشباع در زیتون پرورده به هضم بهتر غذا کمک می‌کنند. زیتون پرورده سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های ضدالتهابی است که از التهاب دستگاه گوارش جلوگیری می‌کنند. بنابراین فیبر، روغن زیتون و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی در زیتون پرورده برای درمان یبوست و بهبود عملکرد دستگاه گوارش مفید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *