فوائد، ویژگی‌ ها و شرایط نگهداری خرمای مضافتی

خرما مضافتی گلبانان

خرما مضافتی یکی از ارزشمند‌ترین محصولات ایران است که پس از یک سال تلاش کشاورزان وارد مراکز بسته بندی می‌شود. در این مراکز با تلاش کارگران، محصولات از نظر کیفیت بررسی می‌شوند. بنابراین بهترین آنها در بسته‌بندی‌های اختصاصی قرار می‌گیرند. برای خرید خرمای مضافتی می‌توانید به شعب گَلبانان مراجعه نمایید و مستقیم و بدون واسطه بهترین خرمای مضافتی را خریداری کنید. برای اطلاع از نحوه خرید خرما مضافتی می‌توانید با نزدیک‌ترین شعبه ما به خود تماس حاصل نمایید.

خرمای مضافتی بم

فواید خرما مضافتی

خرمای مضافتی حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف است. که می‌تواند نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و سلامت انسان داشته باشد. این خرما در ساختار طبیعی خود دارای مقدار زیادی پتاسیم است و محققان می گویند خوردن خرما به تنهایی یا همراه با لبنیات از جمله شیر برای رفع خستگی ناشی از فعالیت‌های سنگین مفید است. خرما دارای فیبرهایی است که در کاهش چربی و تامین پروتئین بسیار موثر است. آخرین تحقیقات علمی نشان می‌دهد خرما در رفع خشونت و آرامش افراد موثر است. تحقیقات نشان می‌دهد خرما مضافتی بیماری‌های ریوی و کمردرد را درمان کرده و در درمان مشکلات مفصلی بسیار موثر است.

ارزش غذایی خرما

حدود 150 گرم خرما در یک وعده غذایی می‌تواند حاوی 42 گرم کربوهیدرات، شکر، 38 گرم فیبر، 4 گرم پروتئین، 2 گرم کلسیم، 40 میلی گرم آهن، چهارده میلی گرم و بیش از 156 کالری باشد. اگر فقط یک خرما بخورید بیش از 23کالری و 7 گرم کربوهیدرات جذب خواهید کرد. مقدار کالری خرمای مضافتی بین 16 تا 25 درصد است.

ویژگی های خرما مضافتی ایرانی

پتاسیم موجود در خرمای مضافتی دلیل اصلی رفع خستگی و درمان اسهال است. این میوه در ایران و کشورهای مسلمان بسیار محبوب است. ظاهر خرمای مضافتی یک مشکل قهوه‌ای تیره است. اندازه خرما بین 2.5 تا 4.5 سانتی‌متر است. در دوران بلوغ از قرمز به سیاه تغییر می کند. طبیعت خرما گرم است. بنابراین می تواند برای افراد سرد مزاج عالی باشد. میزان رطوبت مطلوب این نوع خرما بین  14% تا 36%متناسب بازمان برداشت و منطقه  کشت شده متغییر است. خرمای مضافتی شیره زیادی دارد و پوست آن به راحتی قابل جدا شدن است.

بسته‌بندی خرمای مضافتی

خرمای مضافتی پس از گذشت سالیان متمادی و همچنین وجود انواع خرما در بین مردم همچنان یکی از پرمصرف‌ترین و پرطرفدارترین خرماهای کشور است بنابراین داشتن بسته‌بندی مناسب ضروری است. علاوه بر کیفیت خرما، ظاهر خرما نیز باید مناسب باشد. خرما مضافتی پس از برداشت به کارخانه‌های فرآوری منتقل می‌شود تا پاکسازی و بسته‌بندی شود. خرمای مضافتی معمولاً در جعبه‌های مقوایی کوچک بسته بندی و عرضه می‌شود. متداول ترین نوع چیدمان این خرما جهت مصرف داخل و حتی صادرات در جعبه های سه ردیف و یا کارتن های تخت (دو ردیف) میباشد و در هرکارتن مادر دوازده جعبه کوچک چیده می‌شود که بسته به سایز و میزان شیره خرما حدودا هر کارتن مادر وزنی معادل ۶.۵ کیلوگرم الی ۹ کیلوگرم دارد.

رطب مضافتی

شرایط نگهداری خرمای مضافتی

بسیاری از خرماها را می‌توان در فضای باز نگهداری کرد اما شرایط نگهداری خرمای مضافتی کمی منحصر به فرد است. توصیه می‌شود این خرما را برای مصرف روزانه در یخچال نگهداری کنید و هر وقت خواستید میل کنید، آن را سه ساعت زودتر از یخچال خارج کرده و سپس مصرف کنید. بهترین دما برای نگهداری، بین -5 تا +5 درجه سانتیگراد است. خرمای مضافتی را می توان به مدت 12 تا 18 ماه در دمای 3 تا 5 درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.

زمان برداشت خرمای مضافتی

کشاورزان برداشت خرما را از اوایل مرداد آغاز کرده و تا پایان مهرماه به این کار ادامه خواهند داد. خرما مضافتی در پایان فصل برداشت در بهترین شرایط بلوغ قرار دارد.

رابطه خرما با درمان بیماری‌ها

خرما میوه‌ای است که خواص درمانی بالایی دارد. به عنوان مثال خرما در درمان و کاهش علائم بیماری‌ها، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی و گوارشی موثر است. خرما به دلیل داشتن پتاسیم، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها از رشد غیر طبیعی سلول ها جلوگیری می کند و علائم بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. قند موجود در خرما همچنین به تسکین سردرد و سرگیجه ناشی از کم خونی کمک می‌کند. پس می‌توان آن را درمان‌کننده بسیاری از بیماری‌ها دانست.

خرمای مضافتی بم

میوه خرما و سرطان

همانطور که در بالا ذکر شد، مواد مغذی موجود در خرما در پیشگیری و کاهش سرطان بسیار موثر است. ویتامین C موجود در خرما دارای اثرات آنتی اکسیدانی است و برای درمان سرطان ضروری است. همچنین منیزیم موجود در خرما به جذب بهتر ویتامین C کمک می کند. ویتامین های C و E نقش آنتی اکسیدانی دارند. به همین دلیل، آنها می توانند در برابر آسیب به بافت بدن در برابر شوک محافظت کنند.

خرما مضافتی ایران محصولی مهم برای صادرات

خرما مضافتی تازه ایرانی بیشترین سهم را در صادرات و حتی بازار داخلی دارد. با توجه به رشد تولید و بازاریابی در بازارهای خارجی، سطح تقاضا رشد چشمگیری داشته است. ایران به عنوان صادرکننده عمده خرما به کشورهای هند و اروپایی شناخته می‌شود. یکی از بهترین ماه‌های سال برای فروش خرما ماه رمضان است. معمولا نوع شیره‌دار و سنگین این نوع خرما به دلیل حساسیت در حمل و شرایط نگهداری جهت مصرف در بازارهای داخلی و نوع سبک و خشک آن بخاطر شرایط ماندگاری راحت‌تر جهت صادرات استفاده می‌شوند.

برای تجربه استفاده از محصول خرمای مضافتی تازه و مرغوب، به شعب ما در تهران مراجعه کنید و با واحد فروش محصولات غیرلبنی گَلبانان تماس بگیرید.

پرسش رایج

چگونه خرما مضافتی را نگهداری کنیم؟

خرمای مضافتی به دلیل رطوبتی که دارد باید در جای خنک و دور از نور خورشید نگهداری شود.

خرمای مضافتی چه نوع خرمایی است؟

خرمای مضافتی از جمله خرماهای تازه و مرطوب است.

چگونه خرما مضافتی بخرم؟

شما می توانید از طریق شعب گَلبانان و یا شماره ۰۹۳۹۷۰۰۰۲۷۸ با تیم فروش ما در تماس باشید و پس از استعلام قیمت خرما مضافتی را خریداری کنید.

ماندگاری خرمای مضافتی چقدر است؟

اگر خرمای مضافتی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا 24 ماه تازه می‌ماند.

برای تهیه این محصول در تهران با نزدیک‌ترین شعبه به خود تماس حاصل نمایید.