فرایند تهیه ماست سنتی و ارگانیک گلبانان

درباره تولید ماست سنتی در گلبانان

ماست سنتی و ارگانیک گلبانان در نوع خود یکی از بهترین انواع ماست در بین محصولات لبنی ارگانیک و سنتی است. تمام فرایند تهیه این ماست از تغذیه دام در دامداری تا دوشیدن شیر و حمل آن به کارخانه تا مراحل پخت شیر و بسته‌بندی و ارسال آن کاملا سنتی است و هیچگونه مواد افزودنی در آن استفاده نمی‌شود تا در نهایت طعم دلچسب ماست سنتی و ارگانیک هرچه بیشتر به طعم دلپذیر و اصیل لبنیات روستایی نزدیک شود و در عین حال در دسترس مشتریان باشد. در این مطلب به طور کامل با فرایند تهیه این ماست آشنا خواهید شد.

دامداری نقطه شروع تولید محصول ارگانیک

اول از دامداری شروع می‌کنیم که دام‌ها با علوفه تازه و ارگانیک بدون هیچ کود شیمیایی، تغذیه می‌شوند.
شیر دوشیده شده از گوسفندها، طی یک فرایند دقیق و توسط مخزن های حمل شیر راهی کارخانه گَلبانان می‌شوند.
بعد از رسیدن شیر به کارخانه، توسط تانکرها و پمپ خلا به داخل مخزن‌های بزرگ، منتقل می‌شوند. البته ماست‌های گوسفندی ماحصل پخت 80 درصد شیر گوسفند و 20 درصد شیرگاو است. بعد از انتقال شیر از دامداری به کارخانه، در دستگاه های سپراتور ریخته می شوند و به دمای 30 تا 35 درجه می‌رسد. در این مرحله چربی شیر از شیر جدا می‌شود. در این دستگاه، فرایند جدا کردن شیر کم چرب و خامه‌ای که خامه زیرچرخی نامیده می‌شود، بسیار دقیق است. خامه زیرچرخی در تولید سایر محصولات لبنی مانند خامه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.


تولید ماست سنتی و ارگانیک زیر نظر متخصصان

تا الان نیمی از راه تهیه ماست سنتی و ارگانیک گلبانان طی شده است اما بعد از این مرحله، توسط تانکرها یا پمپ خلا به مخزن های بزرگی منتقل می‌شوند. این مخزن های بزرگ یا “وت”ها شیر را به دمای لازم برای پخت می‌رسانند. دمای لازم در کارخانه گَلبانان برای پخت شیر بین 90 تا 95 درجه سانتیگراد است که زیر نظر متخصصان فرآیند ارگانیک پاستوریزاسیون یعنی نابودی کامل عوامل بیماری هایی مانند تب مالت یا تب کریمه کنگو انجام می‌شود. بعد از انجام این فرایند در ظروف 850 گرمی سایز یک یا یک و نیم کیلویی سایز سه کشیده می‌شود.


در مرحله بعد لازم است تا بوسیله این مخزن‌ها به مدت 15 تا 20 دقیقه، دمای پخت به 90 تا 95 درصد رسانده شود تا فرایند پاستوریزاسیون به دقت به اتمام برسد تا عوامل بیماری زا دبه طور کامل غیرفعال شوند.
بعد از اینکه دمای شیر به حد مناسب و مورد نظر کارشناسان ما رسید در ظروف مخصوص، کشیده خواهند شد تا مایع ماست اختصاصی گَلبانان با بافت و ویژگی منحصربفرد با دمای 45 تا 50 درجه سانتیگراد که قبلا تهیه شده، به ظرف های شیر اضافه می شود.

فرایند تهیه ماست سنتی و ارگانیک گلبانان
حالا نوبت استراحت 2 ساعته است. شیر آغشته به مایع ماست سنتی و ارگانیک گَلبانان، 2 تا 3 ساعت فرایند گرم‌خانه‌گذاری را طی می کند. بعد از اضافه شدن مایع، ماست سنتی در مراحل پایانی تهیه، در محل ثابت و کاملا بهداشتی نگهداری می‌شود. پس از رسیدن ماست به بافت مطلوب یعنی حالتی که مقداری آب در ماست جمع شده باشد. در مراحل انتهایی، ماست به سردخانه منتقل و در آنجا حدود 24 ساعت به صورت کاملا بهداشتی نگهداری می‌شود.


دمای ایده آل برای نگهداری ماست بین 4 تا 8 درجه ساتیگراد است. ماست سنتی گلبانان را به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده، تا 7 تا 10 روز می توان آن را استفاده کرد و پس از آن بافت ماست تغییر می‌کند و ممکن است طعم آن کمی ترش شود. چربی ماست کم چرب بین 5/1 تا 7/1 درصد است.
ماست سنتی و ارگانیک گلبانان بعد از آن توسط تیم حرفه‌ای، به شعب و مراکز فروش محصولات گَلبانان منتقل می‌شود تا به دست شما برسد.

فرایند تهیه ماست سنتی و ارگانیک گلبانان

پرسش رایج

چگونه خرما مضافتی را نگهداری کنیم؟

خرمای مضافتی به دلیل رطوبتی که دارد باید در جای خنک و دور از نور خورشید نگهداری شود.

خرمای مضافتی چه نوع خرمایی است؟

خرمای مضافتی از جمله خرماهای تازه و مرطوب است.

چگونه خرما مضافتی بخرم؟

شما می توانید از طریق شعب گَلبانان و یا شماره ۰۹۳۹۷۰۰۰۲۷۸ با تیم فروش ما در تماس باشید و پس از استعلام قیمت خرما مضافتی را خریداری کنید.

ماندگاری خرمای مضافتی چقدر است؟

اگر خرمای مضافتی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا 24 ماه تازه می‌ماند.

برای تهیه این محصول در تهران با نزدیک‌ترین شعبه به خود تماس حاصل نمایید.